دامنه چیست؟

بیشتر درباره دامنه بدانید

دامنه نام وب سایت شما است

با دامنه شما می توانند به راحتی به سایت شما مراجعه نمایند ، حال شاید سوال برایتان ایجاد شود که چرا برای سایت خود باید انتخاب کنیم؟

تمامی انتقالات شبکه توسط آی پی انجام می شود و همینطور سایت شما بر روی یک سرور قرار گرفته که خود آن سرور نیز دارای یک آی پی می باشد ، حال برای مراجعه به سایت شما بایت کاربر آی پی سرور را حفظ نموده و با آن به سایت شما مراجعه نماید.

کاربرد دامنه در اینجا می باشد که جای آی پی سرور شما قرار میگیرد و کاربران شما دیگر نیاز نیست یک آی پی با چندین عدد را حفظ نموده که خود کاری دشوار است همچنین اگر شما سرور خود را عوض کنید آی پی جدید خواهید داشت و کاربران قبلی از آی پی جدید اطلاعی نخواهند داشت ، اینجاست که کاربرد اصلی دامنه برای شما مشخص می شود.

حال به اجزای دامنه و انواع آن می پردازیم:

دامنه از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است برای مثال دامنه zotin.ir از نام zotin و پسوند ir تشکیل شده است. نام ها اختیاری و به سلیقه کسی است که می خواهد آن را تهییه نماید اما پسوندها مشخص بوده و هرکدام نمایانگر یک نوع وب سایت می باشد.

رایج ترین پسوندها com و net می باشند که اولی نمایانگر سایت های تجاری و دومی مربوط به شبکه می باشد.

هیچ محدودیتی در ثبت دامنه نمی باشند و دامنه ها تا ۱۰ سال قابل ثبت بوده و بعد از آن نیز می توانید تا همین مدت تمدید نمایید.

دامنه ها زیر نظر یک موسسه ICNAA صادر می شوند اما پسوندهای مختلف ممکن است ثبت های گوناگون داشته باشند که به عنوان نمایند عمل می کنند.

انتخاب پسوند اجباری بوده و باید بسته به نوع فعالیت شما انتخاب شوند ، پسوندی معتبر است که زیر نظر ICNAA تایید شده باشند که به این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD می گویند که آن ها را به ۳ دسته تقسیم می کنند:

پسوندهای عمومی (gTLD)

اين پسوند ها كه عبارتند از com , .net , .org براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز قابل استفاده مي باشند. ثبت اين دامنه ها از طريق شركتهايي با عنوان Registrar كه توسط ICANN معتبر اعلام شده اند يا نمايندگيهاي مجاز آنها امكان پذير مي باشد.

پسوندهای اختصاصی

این پسوندها دارای قوانین خاصی می باشد که افراد و سازمان های مشخصی می توانند آنها را به ثبت برسانند مانند biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum كه در هنگام ثبت يا در مدت استفاده ارائه مدارك و رعايت قوانيني خاص اجباري خواهد بود.

پسوندهای ملی

علاوه بر پسوند های عمومی و اختصاصی ، هر کشور می تواند با کد اختصاری کشور خود پسوندی را داشته باشد که اداره این پسوندها ، طبق قوانین محلی آن کشور بوده است. پسوندهای دو حرفي بعضي از مليتها با بعضي از كلمات اختصاري تشابه داشته كه اين كشورها از اين فرصت استفاده نموده و به فروش عمومي پسوندها خود اقدام مي نمايند. پسوندهايي نظير ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it  و غيره … از اين قبيل مي باشند. بسياري از كشورها پسوند خود را به سطوح ديگري نيز تقسيم مي نمايند.

دامنه 2 - زوتین
Summary
Review Date
Reviewed Item
بیشتر درباره دامنه بدانید
Author Rating
41star1star1star1stargray


دسته بندی : مقالات, وبلاگ نویسنده: Mohammad Ali تاریخ: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷